Ortodontia ja breketravi võimalused
Ortodontia on kaasaegne ja tõhus lahendus hambumusanomaaliate korrigeerimiseks. Breketravi abil on võimalik reastada puseriti hambaid, tuua suhu peetunud hambaid ja ravida valehambumust. Enamasti hõlmab põhjalik ravi mõlema hambakaare breketite kasutamist – nii üleval kui all. Kui aga kasutatakse ainult ühe hambakaare breketeid, on tulemuseks pigem esteetiline paranemine, mitte korrektne hambumus.
Mõnel juhul ei piisa üksnes breketravist. Raskemate hambumushäirete korral võib olla vajalik kirurgiline operatsioon, mille abil lõualuid kohandatakse. Selline operatsioon võimaldab saavutada õige hambumuse ja parandada näoprofiili.
Kui kaua kestab breketravi?
Breketravi kestus on tavaliselt 1,5 kuni 3 aastat, kuid see võib varieeruda sõltuvalt mitmest tegurist:
- Hambumushäire raskusaste: Mida keerukam probleem, seda pikem ravi.
- Vanus ja sugu: Noorte hambad liiguvad kiiremini kui täiskasvanute omad. Meestel, kellel on tihedam luukude, võib ravi kesta kauem.
- Breketite tüüp: Metallbreketitega on ravi tavaliselt lühem kui keraamiliste breketitega.
- Lõualuude eripära: Alumised hambad liiguvad aeglasemalt, kuna alalõualuu on tihedam.
- Organismi seisund: Üldtervis ja regulaarselt kasutatavad ravimid võivad mõjutada ravi kestvust.
Võimalikud ohud ja kõrvaltoimed
Breketravi ajal on eriti oluline tagada hea suuhügieen. Halvasti hooldatud breketite ümber võib tekkida hambakatust põhjustatud valgeid laike, mis hiljem muutuvad püsivalt pruuniks. Samuti võib halb hügieen põhjustada igemepõletikku või kaariest.
Lisaks võivad breketravi käigus hambajuured lüheneda keskmiselt 1 mm võrra. Kuigi see ei ole ohtlik, tasub olla teadlik võimalikest kõrvaltoimetest ja järgida ortodondi soovitusi.
Kuidas ravi alustada?
Enne breketravi alustamist peavad kõik hambad olema terveks ravitud ja hambakivi eemaldatud. Ravi õnnestumiseks:
- Tagage väga hea suuhügieen.
- Jälgige, et hambad oleksid terved enne ravi alustamist.
- Külastage regulaarselt ortodonti, et pingutada breketeid ja jälgida ravi kulgu.
Ravi alguses võivad hambad olla hellad, mistõttu on soovitatav vältida tahkeid toite. Breketivaha abil saab vältida hõõrumist või ebamugavust.
Mis saab pärast ravi lõppu?
Pärast breketite eemaldamist kantakse ülalõuas retentsiooniplaati, et tagada tulemuste püsimine. Alumiste hammaste taha kleebitakse traat, mis hoiab hambad õigel positsioonil. See traat on täiskasvanutel vajalik terveks eluks, noorukitel aga vähemalt mitu aastat. Regulaarne järelkontroll on hädavajalik, et hoida saavutatud tulemus püsivana.
Soovitused breketite hooldamiseks
- Väldi kõvade toitude, näiteks pähklite söömist. See võib põhjustada breketite eemaldumist.
- Jälgi, et retentsioonivahendid oleksid korras ja vajadusel pöördu ortodondi poole, kui midagi lahti tuleb.
Ortodontiline ravi on investeering mitte ainult ilusasse naeratusesse, vaid ka suuhügieeni ja hambumuse pikaajalisse tervisesse. Küsige konsultatsiooni oma ortodondilt, et leida just teie vajadustele vastav raviplaan.
Arstid
Dr. Kati Võrk
ortodontia